Muzyka bez praw autorskich

Muzyka bez praw autorskich chroniona darmowymi licencjami różni się od poprzedniej tym, że sam autor ustanawia ograniczenia w zakresie reprodukcji, dystrybucji, rozpowszechniania i kopiowania swoich utworów. Zwykle nie ograniczają reprodukcji ani kopii, ilekroć nie ma ducha zysku, a jedynym warunkiem jest, aby kredyty były kwotowane w sposób, w jaki dokonuje się takiej reprodukcji. Oznacza to, że zazwyczaj jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, jeśli chcemy użyć jednej z tych piosenek na naszym kanale YouTube, jest na przykład wzmianka („przypisywanie” jest poprawnym słowem) w opisie filmu, autor utworu muzycznego bez praw autorskich, albo z prawami, które należą do autora.

Wyobraź sobie, że wykorzystujemy darmową piosenkę „Odyssey Drums” autorstwa Kevina MacLeoda jako podkład muzyczny. Jest to bezpłatna muzyka bez praw autorskich, nie zapłaciliśmy za to nic i pobraliśmy ją z witryny autora. Aby to przypisać, wstawimy zdanie w następujący sposób: Odyssey Drums, od Kevin MacLeod (niekompetech.com) jest objęty licencją Creative Commons (Creative Commons – International Recognition 4.0 – CC BY 4.0)

Teraz zadajesz sobie pytanie:
skąd mam wiedzieć wszystko, co muszę tam napisać? Co to jest CC BY 4.0? A co oznacza Creative Commons?

Nie martw się!
Chodźmy krok po kroku, a wytłumaczę Ci jak działa muzyka bez praw autorskich. Tak więc, aby nie mieszać się z wieloma różnymi licencjami i wariować, w 2001 roku niektórzy ludzie stworzyli system klasyfikacji o nazwie Creative Commons. Licencje Creative Commons oferują pewne prawa stronom trzecim (które będą wykorzystywać muzykę w swoich projektach lub filmach) pod pewnymi warunkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − 7 =