Czy warto nosić miodowe broszki z bursztynu?

Słodko pachnący sosną, ciepły w dotyku i wirujący w pokazie tańczącego złotego światła, Bursztyn idealny na broszki z bursztynu jest kamieniem poruszającym duszę. Podczas gdy niektóre kryształy powstają w ognistych dołach, a inne przepływają w wodzie, bursztyn jest nieco inny. Ten klejnot to w rzeczywistości utwardzona żywica sosny. Ta złota, utwardzona skamieniała żywica mogła istnieć przez 30-90 milionów lat, czyniąc z tego klejnotu prawdziwie starożytny skarb. Mówi się, że najstarszy kawałek bursztynu ma aż 320 milionów lat. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa Anbar, zanim została przyjęta w średniowieczu jako ambra i osiadła na ambre jaune w starofrancuskim.

W starożytnej grece klasyczna nazwa bursztynu oznaczała słońce – w hołdzie dla bursztynowego światła, które spływa z nieba. Bursztyn znajduje się na całym świecie – od krajów bałtyckich po Birmę i marzycielską Dominikanę.

Czasami broszki z bursztynu zbierają żywe stworzenia, gdy twardnieje, uwieczniając je na zawsze w swoim złotym królestwie. Kiedy myślimy o bursztynie, często wyobrażamy sobie złote odcienie miedzi i pomarańczy. Ale bursztyn idealny na broszki z bursztynu faktycznie występuje w ponad 300 różnych odcieniach, w tym niebieskim, białym, zielonym, czarnym i czerwonym. Niebieski bursztyn jest najrzadszą formą, a pomarańczowe i żółte odcienie są najczęstszymi odcieniami – chociaż różnią się one również wszystkim, broszki bursztynowe od najjaśniejszego miodu po najciemniejsze odcienie wędzonej whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × five =